
W ostatnich latach olbrzymią popularnością cieszą się różnego typu usługi i sieciowe. Różnego rodzaju platformy działające na serwerach umieszczonych w chmurach obliczeniowych dostarczonych przez różnego rodzaju firmy pozwalają już nie tylko na uruchamianie prostych stron internetowych ale całych środowisk programistycznych. Dzisiejsze serwery cloud pozwalają na uruchamianie przeróżnych na aplikacji a nawet całych platform integrujących rozwiązania różnych dostawców.
Jak zbudowane są serwery obsługujące chmury?
Tak naprawdę typowa chmura służąca do wykonywania różnego rodzaju obliczeń składa się z wielu różnych komputerów i serwerów umieszczonych w bardzo wielu różnych miejscach na świecie. Za kopiowanie danych na wszystkie te maszyny odpowiadają bardzo złożone algorytmy które mają zapewnić złudzeniem jednoczesnych operacji zachodzących w tak wielu różnych fizycznie lokalizacjach.
Replikacja danych na serwery cloud
Tak naprawdę cała ta technologia powstawała dosyć długo. Najpierw zastanawiano się nad tym w jaki sposób możnaby w sposób przezroczysty dla końcowego użytkownika kopiować zawartość baz danych. Wykorzystywano do tego wiele bardzo różnych mechanizmów do replikacji baz danych. W praktyce jednak dopiero serwery cloud pozwalają na przeprowadzenie tego typu operacji w sposób całkowicie transparentny i przezroczysty dla końcowego użytkownika korzystającego z przechowywanych w tych bazach danych.
Jak to działa w praktyce?
Dla większości osób nie ma większego znaczenia gdzie tak naprawdę fizycznie znajdują się interesujące ich dane.